середа, 25 лютого 2015 р.

Дочка Прометея


Божественне знамення долі: через десять років по тому, як із рук великого Тараса випала свічка, що запалила надію на відродження українського духу, над Україною, над усією землею зійшла зоря Лесі Українки.
Леся Українка. Окраса і гордість української нації, одна з фундаторів нової української літератури. Одержима. Волинська Мавка українського мистецтва слова. Класик української, європейської та світової літератур, геніальна поетеса і драматург, талановитий прозаїк і перекладач, учений-літературознавець і фольклорист-етнограф, публіцист, педагог, видавець, журналіст, поліглот, громадський діяч.
Життя її – це сонячний промінь, що благовістом нового дня пробивається з темряви і кличе, і вабить до світла. Людина з великої літери, жінка, яка відважно, зі співом на устах ішла проти життєвих незгод.
Рано обірвалась її пісня, щиросердний спів. Відстань, безжально коротка, лягла від першого ранку, що зарожевів крайнеба маленькій Лесі посеред мальовничої природи українського Полісся і до того останнього сонця, що відпалало її сухим вогнем у далекому гірському Сурамі. Вона пішла з життя, пішла духом незломлена. Образ її таким живе й житиме для нас – сповнений гідності, прекрасний у своїй людяності і великім творчім горінні.

Ідеш по тій землі, що промовляє:
Тарас Шевченко – дух мій невгасимий,
Іван Франко – моя незламна сила,
А Леся – то краса моя жива.

Леся Українка

субота, 21 лютого 2015 р.

Міжнародний день рідної мови


Наше спілкування між собою зрозумілою нам мовою в переважній більшості випадків має для нас величезне значення. Так створена людина, що рідною зазвичай стає найбільш близька до неї та її душі мова.
Колись ми всі говорили однією мовою. Розуміли один одного і нам не був потрібен хороший фахівець - перекладач. Згідно з Біблійними текстами (Буття, глава 11) поділ мов відбувся в регіоні, який був названий Вавилон. Не заглиблюючись у причини цього явища скажемо, що зараз на нашій планеті за оцінками фахівців всесвітньої організації ЮНЕСКО налічується близько 6 тисяч мов, причому половина з них перебуває під прямою загрозою зникнення. Добре це чи погано - не можна сказати напевно, проте абсолютно точно можна стверджувати, що окрема, самостійна мова - це своєрідний носій цілком певних традицій та культурної спадщини, що в свою чергу вказує на конкретну цінність, яку вона може представляти хоча б з точки зору історичної аналітики.
У 1999-му році на 30-й сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, було прийнято рішення заснувати Міжнародний день рідної мови. Датою щорічного свята вибрано 21 лютого. Це всесвітне свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності, які все ще продовжують зберігати в собі ряд проблем, вирішення яких видається складним завданням.
Міжнародний день рідної мови – це свято української мови, одного з найцінніших надбань, які створили й залишили нам наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може гордитися наш народ.

Нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом та джерелом  нових здобутків в ім’я України!

Міжнародний день рідної мови

ПАМ'ЯТАЙМО ГЕРОЇВ!


20 лютого День Героїв Небесної сотні – це знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.
"Небесна сотня - цвіт і водночас зліпок українського громадянського суспільства: студенти і фермери, теслі і музиканти, вчителі, нафтовики, підприємці, програмісти. Творці історії і української політичної нації"
Герої не вмирають!
Саме цими словами Україна проводжала в останню путь своїх синів та дочок. Тих, хто загинув за свою країну, за свій народ. Знову від нас пішли найкращі. Ті, для кого "справедивість", "гідність", "свобода", "Україна" були не просто словами, а сенсом їх життя.
Історія України мала багато трагічних періодів. Коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинявся під загрозою.
Нині знову прийшов цей час - час вибору між свободою та рабством, світлим майбутнім та темним минулим, справедливістю та тиранією. На Майдані пліч-о-пліч стали українці і євреї, росіяни та вірмени, грузини і білоруси.Їх об'єднала українська земля та бажання жити у вільній країні. Спочатку вони вимагали право вибору. Потім їм довелось вимагати права жити. І хоч кулі снайперів - це вагомий аргумент, але ні кулі, ні гранати, ні нелюдська жорстокість не змогли перемогти цих людей. Вони гинули, та не здавались...

Так на Майдані з'явилась ще одна сотня - Небесна. Для України це найголовніша, найпливовіша сотня. Кожен із них заплатив за свої переконання найвищу ціну - життя. І для нас є святим обов'язком гідно вшанувати Героїв. Щоб ми пам'ятали - хто і за що загинув. Щоб ми їх не зрадили.
Темні часи пройдуть. Буде колоситись хліб. Будуть сміятись діти. Буде жити Україна!

Слава героям!

Небесна сотня